ההבדל בין טאבו למינהל

ייעוץ משכנתאות » מאמרים » ההבדל בין טאבו למינהל
תוכן עניינים

מה הוא מנהל מקרקרעי ישראל? מנהל מקרקעי ישראל הוא גוף אשר הוקם ב – 1960, מאז 1960 הוא מנהל את כל קרקעות המדינה, בין היתר גם את אדמות קק"ל ורשויות הפיתוח. למעשה כ-93% מהקרקעות בישראל הם קרקעות הנמצאות בחזקת מקרקעי ישראל.

מתי אנו צריכים לפנות אל מקרקעי ישראל?

רבים מלקוחותינו שואלים אותנו מתי הגיע הזמן לפנות אל רשות מקרקעי ישראל אם בכלל, למעשה הפנייה לרשות מקרקעי ישראל צריכה להתבצע כאשר אנו רוצים לרכוש נכס אשר לא רשום על שמנו בטאבו ובמקביל נמצא בבעלותו של מקרקעי ישראל לצורך הסדרת הנכס. למעשה 93% מהקרקעות בישראל מנוהלות על ידי רשות המקרקעין או לחילופין בטאבו, לכן לפני רכישת כל נכס עלינו לבדוק את נסח הטאבו – בנסח טאבו אנו נמצא את כל המידע הרלוונטי אודות בעלי הזכויות של הקרקע, הגבלות, אזהרות, נוכל לבקש גם את תוכניות המתאר, שעבודים, התחייבויות וחובות שונים. דבר נוסף שעלינו לוודא היא שהקרקע רשומה על החוכר החדש ולא על רשות מקרקעי ישראל – כך שבמקרה ורשות מקרקעי ישראל ירצו חזרה את השטח יצטרכו לשלם לחוכר סכום כסף שנקבע מראש. במקרה שהנכס לא רשום בכלל בטאבו יש להגיע עם מסמכים רשמיים אל הרשות ולמלא טופס אשר מהווה זכות חכירה על הנכס.

ביטוים שונים:
אנו מאמינים שכבר שמעתם מספר ביטוים שונים בהגיעכם אל רשות מקרקעי ישראל או מחיפוש באינטרנט. החלטנו לקחת את הביטוים הנפוצים ביותר ולהסביר אותם.

לשיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דמי הסמכה – דמי הסמכה הם בעצם אגרה אשר אנו צריכים לשלם כאשר אנו רוצים להעביר זכויות על הקרקע למישהו אחר. האגרה משתנה בהתאם למספר משתנים, אך במקרים מסוימים ניתן גם לקבל פטור מתשלום אגרה. (העברת זכויות כחלק מירושה, העברת זכויות לבן משפחה, העברות מלכ"ר, או לאנשים המוכרים לפי ביטוח לאומי כזכאים לפטור מאגרה זו) – אנו ממליצים תמיד לבדוק אל מול איש מקצוע.

טאבו- הינו הגוף במשרד המשפטים האחראי על רישום כל הנכסים ובעליהם בפנקסי המקרקעין וברישומו נותן תוקף חוקי לבעלות הנכס.
היוון – כאשר נגמרת תקופת החכירה לפי מה שרשום בחוזה, על מנת לחדש את זכות החכירה עלינו לשלם אגרה בשם "היוון".

כמה מילים אחרונות לסיכום…

טאבו- הינו הגוף במשרד המשפטים האחראי על רישום כל הנכסים ובעליהם בפנקסי המקרקעין וברישומו נותן תוקף חוקי לבעלות הנכס.
מנהל- מנהל מקרקעי ישראל האוחז בידיו את רוב קרקעות מדינת ישראל ובאפשרותו לתת בתהליך חכירה לרוכשים פרטיים בעלות זמנית על נכסים וקרקעות (חכירה).
ההבדל בין רכישת נכס הרשום במנהל לבין רכישת נכס הרשום בטאבו הינו שהרכישה דרך המנהל אינה מקנה בעלות מלאה על הנכס לתמיד אלא בעלות ארוכת שנים אך בסופו של דבר הקרקע תוחזר לגוף החוכר, בנוסף על כל שינוי או השכרה של הנכס נדרשים אישורים מהמנהל- אין יד חופשית בהחזקת הנכס, בקנית קרקע פרטית ורישומה בטאבו מתקבלת בעלות מלאה על הנכס והבעלים יכול לעשות בו כרצונו, נכס הרשום בטאבו יופיע בנסח הטאבו של הקרקע כאשר כשמדובר בנכס הרשום במנהל הנכס יוצג באישור זכויות של המנהל או של הגוף הרושם לו הקנה המנהל זכות בניהול ורישום הנכס.
בין אם הנכס רשום בטאבו או במנהל אתם חייבים את הניסיון של "משכנתא משתלמת" בקריאת נסח הטאבו או אישור הזכויות והבנתו, הכלכלנים שלנו ילוו אתכם וידאגו שגם אתם תבינו מה ההבדל בין הגופים הרושמים הללו ובכך תימנעו מעשיית טעויות הרות גורל.

אבי יוסופוב - יועץ משכנתאות
אבי יוסופוב - יועץ משכנתאות

אבי יוסופוב, יועץ משכנתאות והבעלים של "משכנתא משתלמת". בעל 2 תארים אקדמאיים וניסיון של למעלה מ- 12 שנים כיועץ משכנתאות. אבי הגיע מתוך המערכת הבנקאית, ועד היום ניהל מעל 4000 משכנתאות במרוצת השנים. אבי מכהן כחבר הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות ויו"ר ועדת מחוזות ההתאחדות.

לשיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
צרו איתנו קשר
close slider

פרטי התקשרות

מלאו את פרטי ההתקשרות ואנו נחזור אליכם בהקדם.

משכנתא משתלמת

תודה שפניתם אלינו

אחד מנציגינו יצרו אתכם קשר בהקדם

רוצים לקבל הצעת מחיר משתלמת במיוחד
לביטוח משכנתא?
מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

משכנתא משתלמת
כבר הולכים?

הניסיון והמקצועיות שלנו בתחום המשכנתאות שווים לכם מאות אלפי שקלים!

אז, מוכנים להתחיל לחסוך במשכנתא שלכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!