תנאים לקבלת משכנתא

דף הבית » מאמרים » תנאים לקבלת משכנתא

לקיחת משכנתא – מה הבנק בעצם בודק?

כאשר אנו מדברים על משכנתא חשוב להבין שמשכנתא היא הלוואה לכל דבר ועניין, למרות שמדובר במשכנתא אשר נלקחת לטווח ארוך במיוחד לעומת הלוואות קצרות טווח. כאשר מדובר בהלוואה, המלווה(הבנק או חברת הביטוח) צריכה לבדוק מי האדם מולה היא עומדת. בנוסף לכל זה הבנק דואג לשעבד את הנכס במידה ולא יכול הלווה להחזיר את ההלוואה. אך עם זאת, זה לא מספיק לבנק והבנק בודק גם את הלווה ואת כמות הכסף החודשית שהוא יכול להחזיר כל חודש – בין היתר הוא עושה את זה דרך בדיקת הון עצמי. מה שאומר שאתם צריכים להחזיק בהון עצמי על מנת לרכוש את הדירה, כיום הבנקים נותנים הלוואות לרוב לאנשים אשר יש בידם לפחות בין 25-50% מערך הדירה שלהם.
אם זה לא מספיק דואג גם הבנק לבדוק את ההכנסות החודשיות שלכם, הוא ידאג לבקש תלושי שכר חודשיים של בעלי הדירה הפוטנציאליים, לעיתים גם שנים אחורה. בודק האם יש יציבות תעסוקתית או שמא יש תקופות אבטלה שונות בחודשים או בשנים האחרונות ואיך זה כמובן השפיע עליכם.

לא כל כך מהר – דוח שמאי

בנוסף לאישור עקרוני שתצטרכו לקבל מהבנקים לכך שאתם זכאים לקחת משכנתא, הבנק יצטרך להעריך את הנכס שלכם בצורה הטובה ביותר – מה שיעשה לרוב עם שמאי מטעם הבנק. העלות כמובן תהיה על הלווה אך תסובסד על ידי הבנק, המימון שיתן הבנק לא יהיה על סמך מחיר קניית הדירה על לפי המחיר אותו יקבע השמאי. למעשה ברוב המקרים ערך השמאי יהיה נמוך מערך הדירה מה שיתן לכם משכנתא קטנה יותר משחשבתם.

האישור הסופי

לאחר שעברתם את כל הליכי המשכנתא, מאישור עקרוני דרך שמאי – סביר להניח שהגעתם לאישור הסופי של המשכנתא שלכם. בסוף ההליך אתם חותמים אל מול הבנק על המשכנתא, על הוראת קבע קבועה שתרד מחשבון הבנק שלכם ולמעשה מתחילים את המשכנתא אחת ולתמיד. שיהיה בהצלחה!

לסיכום:

על מנת לקחת הלוואה מבנק יש לבדוק מספר גורמים שלפיהם פועלים הבנקים כיום בתהליך של מתן הלוואות, אם אתה עומד בקריטריונים של הבנק תוכל לקבל הלוואה, ככל שהסכום המבוקש גדול יותר כך קריטריונים נוקשים יותר ותנאי הקבלה רבים יותר.

בבואכם לבנק לקבלת אישור עקרוני למשכנתא עליכם לצרף תלושי משכורת או כל הכנסה אחרת/נוספת, התנהלות של בנק 3 חודשים לאחור, הלוואות נוספות שיש ברשותכם או הוצאות קבועות כמו דמי מזונות , כמו כן הבנק בודק האם היו לכם הלוואות שלא שולמו, חובות אבודים, החזרות של שיקים והרשאות וכדומה, במקרה שהתברר לו כי אכן הייתה התנהלות לא תקינה בחשבון הדרך לאישור (אם בכלל) תהיה ארוכה יותר ומסורבלת מאד, על הבנק לבדוק האם במסגרת האישורים והנתונים שהצגתם לו הוא יכול לאשר את האשראי שביקשתם מבלי לחשוש שמא לא תוכלו לעמוד בהחזרים החודשיים.

בהלוואת משכנתא, הבנק משעבד כביטחון את הנכס, כך שבמקרה של אי עמידה בתשלומים הבנק רשאי לעקל את הנכס כלומר, לממש את הנכס ע"י מכירתו וקבלת חלקו היחסי שלו, על הלווים להציג את כל מסמכי הביטחונות שהבנק יבקש לאחר העברת חוזה הרכישה ונסח הטאבו, במקרים רבים בהצגה לא נכונה של הנתונים הבנק לא יהסס וידחה את הבקשה והפיכת ההחלטה שלו תהיה לרוב בלתי אפשרית.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
צרו איתנו קשר
close slider

פרטי התקשרות

מלאו את פרטי ההתקשרות ואנו נחזור אליכם בהקדם.

משכנתא משתלמת

תודה שפניתם אלינו

אחד מנציגינו יצרו אתכם קשר בהקדם

משכנתא משתלמת

כבר הולכים?

הניסיון והמקצועיות שלנו בתחום המשכנתאות שווים לכם מאות אלפי שקלים!

אז, מוכנים להתחיל לחסוך במשכנתא שלכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

דילוג לתוכן