גרירת משכנתא

גרירת משכנתא

גרירת משכנתא – העברת השיעבוד מנכס אחד לנכס אחר

על מנת להסביר בצורה הטובה ביותר מה זה גרירת משכנתא החלטנו לפשט עבורכם את התהליך. נצא מנקודת הנחה שכרגע אתם בעלים של דירה בעלות של מיליון וחצי שקלים ויש לכם עלייה של הלוואה בגובה 750,000 ש"ח. החלטתם לוותר על הדירה שלכם ולרכוש דירה חדשה בעלות של כ-מיליון וחצי שקלים, גם אם תמכרו דירה בערך שלה תצטרכו להחזיר הלוואה בגובה של 750,000, בנוסף תצטרכו לקחת הלוואה נוספת לשם רכישת הדירה החדשה.

על מנת שנוכל לוותר על מכירת הדירה והחזרת משכנתא בגובה של 750,000 ש"ח, נוכל לבצע תהליך של גרירה אל הדירה החדשה אותה אנו רוצים לקנות ולהוסיף את הסכום שחסר לנו לרכישת הדירה. או בקצרה, מדובר בהעברת שיעבוד מנכס אחד לנכס אחד. פעולה זו מתבצעת לרוב במצב בו תמכרו דירה ישנה במטרה לקנות דירה חדשה, מבלי שתסלקו הלוואה קיימת בזמן מכירת הדירה.

מתי אני יודע שהגיע הזמן לגרור משכנתא?

אם אנו מחזיקים במשכנתא בתנאים לא משתלמים ונוחים אין לנו טעם לגרור אותה אלא ברוב המקרים לקחת הלוואה חדשה בתנאים נוחים יותר, אך אם אנו מחזיקים במשכנתא טובה חבל לנו לאבד אותה ולכן הפתרון האולטימטיבי עבורנו הוא גרירת משכנתא.

מתי נבצע תהליך גרירת משכנתא?

גרירת משכנתא קיימת מנכס אחד לאחר נבצע כאשר על הנכס הקיים רובצת משכנתא עם אפשרויות טובות יותר מאלו הקיימים בשוק, בין אם הריבית במשכנתא הקיימת נמוכה יותר או שהמסלול הקיים עדיף יותר, במקרים אלו נעדיף להעביר הלוואה מהנכס הקיים שעתיד להימכר אל הנכס הנרכש.

גרירת משכנתא – מלאכת מחשבת של ממש

ההליך מלווה בלא מעט בירוקרטיות, מסמכים וגופים אותם תצטרכו לעבור, אנו ממליצים לכם במקרה הזה להיוועץ ביועץ משכנתאות מקצועי ובעל מוניטין אשר יעזור לכם להשיג תנאים לקבלת משכנתא הטובים ביותר עבורכם ובמקביל ינהל עבורכם את המסמכים והפרוצדורה תוך כדי ניהול מו"מ עיקש אל מול הבנקים השונים.

סוגי גרירת משכנתא

 1. אם כבר רכשתם בית חדש, יש לכם לאן להעביר הלוואה קיימת. פעולה זו היא יחסית פשוטה.
  אתם מקבלים את הכסף בגין המכירה והבנק רק מעביר את המשכון לכתובת אחרת (בפועל מדובר בהליך קצת יותר מורכב ובירוקרטי אך זהו הרעיון הכללי.
 2. מכרתם את הבית הנוכחי (שאליו משוייכת המשכנתא), אך עדיין לא רכשתם בית חדש.
  במצב זה אין לבנק לאן להעביר את המשכון ולכן תהליך זה קצת יותר מורכב. הקונה מעוניין בשלב זה להתחיל לעביר כספים לטובת המשכנתא ולכן הוא ירצה לסגור את המשכנתא שלכם. במידה ויש לכם תנאי משכנתא טובים לא מומלץ לעשות זאת.
  במצב זה, במקום שהקונה יעביר כסף אליכם הוא מעביר אותו ישירות לבנק שלכם. הבנק מחזיק את כספי המשכנתא אצלו ואתם ממשיכים לשלם בכל חודש כרגיל (סביר כי הבנק יבקש שתוסיפו לו 5-10% מערך המשכנתא לטובת ביטחון).
  ביום בו תקנו בית חדש, הבנק ייתן את הכסף השמור אצלו למוכר שלכם וירשום משכון על הבית החדש.

מתי בכלל כדאי לנו לבצע גרירת משכנתא?

זוהי אולי השאלה החשובה ביותר.

אז כמו שציינו למעלה, במידה ותנאי המשכנתא שלנו פחות טובים (בלשון המעטה) אין לנו טעם לבצע גרירת משכנתא ובמצבים אלה יש לקחת הלוואה חדשה. אך במידה והתנאים שלנו טובים (כאלו שלא נוכל להשיג בימים אלו), יהיה חבל לנו לאבד אותה ולכן נרצה לגרור אותה לדירה החדשה (בתוספת המשכנתא החדשה)

במצב זה ישנן 2 בעיות חדשות:

 1. המו"מ מול הבנק – תוכלו לקחת הלוואה רק דרך הבנק בו נמצאת ההלוואה הנוכחית שלכם, מה שאומר שלא בהכרח ירצו לתת לכם תנאים טובים יותר ולכן חשוב להבין אם למשכנתא החדשה תנאים טובים מספיק שיצדיקו גרירת משכנתא.
 2. החזר חודשי גבוה – במידה ויש לכם הלוואה עם תנאים מעולים והתשלום החודשי שלכם הוא 5,000 (הכל בצורה היפותטית), התוספת עבור ההלוואה החדשה עלולה לעלות לכם כפול דבר שיגדיל את ההחזרים לסכומים שאולי לא תוכלו לעמוד בהם ולכן חשוב להבין האם זה משתלם בסופו של דבר או שמא כדאי לקחת משכנתא עבור כל הסכום דרך בנק המציע לכם פתרון טוב יותר לטווח הארוך.

חשוב להדגיש כי קריאת פוסט זה אינה מחליפה פגישה רצינית מול הבנק על מנת להבין את כל הנושא לעומק ולקבל על כך אישור עקרוני.

אנו במשכנתא משתלמת, מציעים לכם ייעוץ מקצועי ופריסה רחבה של כלל האפשרויות הכלכליות העומדות בפניכם, ההחלטה אם לבצע גרירת משכנתא או לפרוע אותה יכולה להיות הרת גורל אשר תגרור עמה הפסדים או רווחים כלכליים ולכן הסיוע מגורם מקצועי הינו הכרחי ביותר. חייגו אלינו עוד היום לשיחת היכרות!

שאלות ותשובות

מה זה גרירת משכנתא וכיצד היא יכולה לשרת אותנו?

גרירת משכנתא מאפשרת לבעלי נכסים,"לגרור" את המשכנתא שיש להם על נכס שברשותם אל נכס חדש אותו הם מעוניינים לרכוש. בצורה כזו, הם יכולים לשמור על המשכנתא הישנה ולהוסיף עליה משכנתא חדשה.

תהליך זה יכול לשרת אותנו אם אנחנו נהנים כבר ממשכנתא עם אפשרויות טובות על נכס שנמצא ברשותנו. כך אנחנו לא מאבדים אותם, ולא צריכים לחפש משכנתא אחרת. בשוק בו האפשרויות משתנות ולא תמיד לטובה, יהיה נכון להשתמש באופציה של גרירת משכנתא אם האופיוצות שעומדים לרשותנו איכותיים ומאפשרים לנו לרכוש נכס חדש עם אפשרויות אטרקטיביות.

אילו סוגי גרירות משכנתא אפשריים?

קיימים שני סוגים של גרירת משכנתא. הסוג הראשון זו גרירת משכנתא אחרי שרוכשים בית חדש, ואז הפעולה מתבצעת אל הכתובת של הנכס החדש. זה תהליך מעט מורכב, אך הוא בעיקר בירוקרטי. המשכנתא מועתקת איך שהיא לנכס החדש.

הסוג השני הוא גרירה לפז"ק, פקדון זמני, הוא יתבצע בד"כ אחרי שמוכרים את הנכס שברשותנו, ולפני שרוכשים נכס חדש. במקרה כזה, הרוכש של הנכס יעביר את הכסף לבנק, הוא ישמור אותו בפקדון וברגע שמוצאים נכס חדש אותו מעוניינים לרכוש, אז הבנק יעביר את הסכום שנשמר אצלו למוכר וירשום את המשכון על הכתובת החדשה.

מתי משתלם לבצע גרירת משכנתא לנכס אחר ומתי לוותר?

הדבר העיקרי שיקבע האם משתלם לבצע גרירת משכנתא או לא, אלו התנאים של המשכנתא שנמצאת ברשותנו. אם האופציות הם טובים יותר מהאפשרויות המצויות בשוק, קרי ריבית נמוכה, תנאי החזר משתלמים, אזי שיהיה נכון לבצע גרירת משכנתא לנכס אחר, חדש. אם הם לא טובים, באופן טבעי יהיה נכון לחפש אופציה חלופית.

יחד עם זאת, גם אם הם טובים, עלינו לקחת בחשבון שאם מבצעים גרירת משכנתא, עדיין סביר להניח שנידרש להחזרים גבוהים יותר במידה ונרצה לרכוש נכס חדש. עלינו לבדוק האם יש לנו אפשרות לעמוד בהם, וכיצד ישפיעו על איכות חיינו ועל חשבון ההוצאות החודשי שלנו.

נקודה נוספת שחשוב לזכור, אם אנחנו מחליטים לבצע גרירת משכנתא, יש לנו אפשרות לבצע אותה רק דרך הבנק ממנו לקחנו משכנתא במקור.

איך נדע האם משתלם לנו לבצע גרירת משכנתא?

גרירת משכנתא לנכס אחר יכולה להיות משתלמת רק אם אנחנו ניגשים אל תהליך בצורה מושכלת כשלרשותנו כל המידע הנדרש בנושא. הנה מספר נקודות שעלינו לבחון בטרם אנו מחליטים אם לבצע את התהליך:

 • מה הם תנאי המשכנתא המקורית שלנו והאם מדובר בתנאים טובים ביחס לשוק?
 • מה מצבנו הכלכלי וכיצד גרירת המשכנתא יכולה להשפיע עליהם?
 • מה מציע לנו הבנק והאם זה יכול להתאים לנו? חשוב לקחת בחשבון, הבנקים לא ימהרו להציע לנו אפשרות או לאשר לנו את האפשרות של גרירת משכנתא.
 • מה תנאי השוק באופן הכללי, מה הצפי לזמן הקרוב, והאם נכון מצידנו לבצע את התהליך עכשיו או נמתין עד שיחולו שינויים מסוימים בשוק?

גם אתם רוצים לחסוך מאות אלפי שקלים במשכנתא שלכם?

חייגו אלינו 03-5747211
או מלאו את פרטי ההתקשרות, בחרו שעה שנוחה לכם ואנו נחזור אליכם בהקדם.

צרו איתנו קשר
close slider

פרטי התקשרות

מלאו את פרטי ההתקשרות ואנו נחזור אליכם בהקדם.

משכנתא משתלמת

תודה שפניתם אלינו

אחד מנציגינו יצרו אתכם קשר בהקדם

רוצים לקבל הצעת מחיר משתלמת במיוחד
לביטוח משכנתא?
מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

משכנתא משתלמת
כבר הולכים?

הניסיון והמקצועיות שלנו בתחום המשכנתאות שווים לכם מאות אלפי שקלים!

אז, מוכנים להתחיל לחסוך במשכנתא שלכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!