דירה בהנחה

ייעוץ משכנתאות » מאמרים » דירה בהנחה
תוכן עניינים

שעות בודדות לאחר פתיחת הרישום לתוכנית "דירה בהנחה" קרסו מערכות הטיפול בפניות הציבור של משרד השיכון, ולא בכדי. רכישת דירה במחיר מוזל תקרב אתכם צעד נוסף לכיוון הגשמת החלום של כל זוג ישראלי צעיר – להיות בעלי דירה. מי זכאי להשתתף בתוכנית? כיצד ניתן להירשם אליה?  כל התשובות במדריך שלפניכם.

ביום 20.3.2022 צפויה להיפתח ההגרלה לתוכנית החדשה שהשיק משרד השיכון, המכונה "דירה בהנחה". בין הנרשמים לתוכנית יוגרלו כ-10,000 יחידות דיור הממוקמות בשלושים ואחת ערים בכל רחבי ישראל. במדריך זה נסביר על אודות השלבים שבהם יש לנקוט מרגע ההרשמה לתוכנית, עובר בזכייה בהגרלה ובנטילת המשכנתא וכלה באכלוס הדירה. אף על פי כן, רצוי להתחיל במענה על השאלה הבסיסית ביותר – מי זכאי להשתתף בתוכנית "דירה בהנחה"? ממשרד השיכון נמסר כי תוכנית "דירה בהנחה" מיועדת הן לחסרי דירה והן למשפרי דיור. נשאלת אפוא השאלה, כיצד מגדיר משרד השיכון חסרי דירה ומשפרי דיור.

חסרי דירה

תוכנית "דירה בהנחה" מיועדת בראש ובראשונה לחסרי דירה. חסרי דירה הם אנשים שאין ולא הייתה בבעלותם דירה או מעל לשליש מדירה בשלוש השנים האחרונות; אנשים שלא שכרו דירה שחל עליה חוק הגנת הדייר (דמי מפתח) בשלוש השנים האחרונות; אנשים שאינם בני רשות ליחידת דיור בנחלה הממוקמת במשק חקלאי ביישוב קהילתי; אנשים שאינם מחזיקים בזכויות בדירה הנמצאת בשלבי בניה; אנשים שאינם מחזיקים בזכויות בחלק הגדול משליש מקרקע שמיועדת למגורים; אנשים שאינם מחזיקים בזכויות בחלק בקרקע שמעניק זכויות לבנייה של מעל לשליש ביחידת דיור; ולבסוף, אנשים שאינם מחזיקים בזכויות בדירה במסגרת קבוצת רכישה. ראוי לציין כי על הזוכים בהגרלת "דירה בהנחה" לעמוד בקריטריונים אלה במעמד חתימת החוזה.

לשיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

משפרי דיור

לפי הקריטריונים שהציג משרד השיכון, משפרי דיור הם אנשים שבבעלותם מעל לשליש בדירת מגורים, או שהחזיקו בעבר מעל לשליש בדירת מגורים בשלוש השנים שקדמו לרכישת הדירה במסגרת התוכנית. ראוי להדגיש כי בני זוג ייחשבו משפרי דיור, אף במקרה בו רק אחד מהם החזיק מעל לשליש מדירת מגורים בשלוש השנים אשר קדמו לרכישת הדירה במסגרת התוכנית. תוכנית "דירה בהנחה" מתאימה גם למשפרי דיור בכפוף לתנאים הבאים: על משפר דיור שזכה בהגרלה במסגרת התוכנית למכור את הנכס שבבעלותו שנה לאחר אכלוס הדירה שנרכשה במסגרת התוכנית לכל המאוחר, והוא לא יהיה רשאי לקנות דירה נוספת עד למכירת הדירה.

אילו אנשים אינם זכאים להשתתף בתוכנית דירה בהנחה?

בהודעת ההכרזה על תוכנית "דירה בהנחה", פירט משרד השיכון מי אינו זכאי להירשם לתוכנית. על פי הודעת משרד השיכון, חבר קיבוץ אינו זכאי להירשם לתוכנית ולא ייחשב משפר דיור. בנוסף, אדם שהיו בבעלותו שתי דירות למשך שנה לפחות בשלוש השנים האחרונות לא יהא זכאי להשתתף בתכנית. כמו כן, לאור העובדה שחוזה לרכישת דירה באמצעות קבוצת רכישה נחשב לזכות משפטית בדירה, הרוכש נחשב בעל דירה ולכן אינו זכאי להשתתף בתוכנית. לבסוף, משרד השיכון הדגיש כי אנשים שזכו בתוכנית מחיר למשתכן במתכונת החדשה, יהיו רשאים להירשם להגרלות נוספות בכובעם כמשפרי דיור, רק לאחר תום תקופת ההגבלה הנובעת מהאיסור למכור את הדירה שבה הם זכו. לכן, אותם זוכים יוכלו להיחשב משפרי דיור לאחר חמש שנים ממועד קבלת טופס 4 עבור הדירה שרכשו, או שבע שנים ממועד ביצוע ההגרלה עבור הדירה, לפי המועד המוקדם מביניהם.

לאילו סוגי משפחות מיועדת תוכנית דירה בהנחה?

תוכנית דירה בהנחה מיועדת לזוגות נשואים וידועים בציבור, לזוגות אשר נרשמו לנישואין בתוך 3 חודשים, ולרווקים, גרושים או אלמנים שעברו את גיל 35. בנוסף, הורים עצמאיים לילד אחד לפחות שהוא רווק וגר ביחד איתם, הורים גרושים שלא עברו את גיל 35 וילדיהם אינם בחזקתם וזוגות מן המגזר הערבי אשר התארסו בצורה רשמית בטקס אירוסין זכאים כולם להשתתף בתוכנית.

הטבות לנכים רווקים בני 21 ומעלה

תוכנית "דירה בהנחה" נועדה גם עבור נכים יחידים בני עשרים ואחת או יותר שעומדים בקריטריונים הבאים: נכים בגפיים התחתונות בני עשרים ואחת או יותר, שמחזיקים באישור ממשרד הבריאות, מרותקים לכיסא גלגלים לצמיתות ובעלי דרגת נכות צמיתה בשיעור ל שבעים וחמישה אחוזים ומעלה; נכים רפואית בשיעור של מעל לחמישים אחוזים על פי קביעת המוסד לביטוח לאומי אשר זכאים לקצבת ניידות ולשירותים מיוחדים; נפגעי פעולות איבה בשיעור של חמישים אחוז ומעלה; נכי משרד הביטחון בשיעור העולה על חמישים אחוז. משרד השיכון הדגיש כי התוכנית תעניק עדיפות בהגרלה לנכים רתוקים – דירה אחת מבין כל שלושים דירות שיוקצו במסגרת התוכנית תוקצה לנכים רתוקים. נכה רתוק הוא מי שנקבעו לו מאה אחוזי נכות והוא מרותק לכיסא גלגלים לצמיתות.

אני מעוניין להישאר באותה עיר שבה אני מתגורר – האם משרד השיכון יתחשב בהעדפותיי?

התשובה חיובית. במידה שאתם מעוניינים לרכוש דירה ביישוב שבו התגוררתם בשנים האחרונות, תינתן לכם עדיפות ברכישת דירה באותו היישוב, במידה שאתם נחשבים ל"בני מקום". בן מקום הוא כל מי שהתגורר בשלוש השנים האחרונות או בארבע שנים מתוך עשר השנים האחרונות בתחום השיפוט של הרשות אשר בה צפוי להיבנות הפרויקט. על מנת ללמוד האם התגוררתם בישוב שבו אתם מעוניינים לרכוש דירה, משתמש משרד השיכון בנתונים מטעם רשות האוכלוסין וההגירה המפרטים את כתובות המגורים של אזרחי ישראל ולא ניתן לערער על קביעתם. ראוי להדגיש כי גם אם אתם מוגדרים כבני מקום ביישוב מסוים, אין בכך כדי לשלול מכם את הזכות להירשם להגרלות בישובים נוספים שבהם אתם אינם נחשבים לבני המקום.

כיצד ניתן להירשם לתוכנית דירה בהנחה?

כבר ביום פתיחת ההרשמה לתוכנית, מעל שנים עשר אלף ישראלים התקשרו למוקד החברות שעובדות בשיתוף עם משרד השיכון על מנת לקבל את האישורים הרלוונטיים לשם הרשמה להגרלות. לאור הביקוש הרב, רצוי להתכונן לתהליך ההרשמה מבעוד מועד. להלן פירוט הפעולות שעליכם לבצע במסגרת ההרשמה ועד הזכייה בדירה:

תחילה, עליכם להנפיק אישור זכאות. ישנן שלוש חברות שמנפיקות עבור משרד השיכון את אישור הזכאות – חברת מילגם, חברת אלונים וחברת עמידר. ניתן להנפיק אישור זכאות הן בצורה מקוונת באתר האינטרנט של החברות השונות, הן במוקד הטלפוני והן בסניפי החברות. אל תחששו אם אתם לא מקבלים מענה מיידי – המוקדים הטלפונים של החברות מקבלים מעל עשרת אלפים שיחות מדי יום, כך שהמתנה ארוכה על הקו היא בלתי נמנעת. במידה שלא קיבלתם מענה, השאירו הודעה – חברות מילגם, אלונים ועמידר התחייבו לחזור אל כל מי שהשאיר הודעה קולית בתוך עשרים וארבע שעות.

לאחר שהנפקתם אישור זכאות, צפויות להישלח אליכם הודעות SMS ודואר אלקטרוני עם הכוללות סיסמה ראשונית. לאחר קבלת ההודעות, עליכם לבקר באתר ההרשמה להגרלות ולהתחבר למערכת באמצעות הסיסמה הראשונית שקיבלתם. לאחר ההתחברות למערכת, תיפתח בפניכם רשימת הפרויקטים הפתוחים להרשמה. בסדרת ההגרלות הראשונה, תוכלו להירשם להגרלות ב-3 ישובים לכל היותר, אולם בסדרת הגרלות ההמשך תהיו זכאים להירשם לכלל ההגרלות, ללא הגבלה.

לאחר ביצוע השלבים המנויים לעיל, כל שיהיה עליכם לעשות הוא להמתין לעריכת ההגרלה ולקבלת התוצאות. משרד הבינוי והשיכון יערוך את ההגרלה לאחר שתיסגר ההרשמה ותיבדק התאמתם של הזוגות שנרשמו לתוכנית. תוצאותיה של ההגרלה תופענה באתר האינטרנט של התוכנית ותישלחנה לנרשמים בדואר האלקטרוני.

זכיתי בדירה בהנחה – מה הלאה?

השלבים שתיארנו עד כה עסקו בהרשמה לתוכנית. כעת, נפרט מה עליכם לעשות במידה שהתמזל מזלכם וזכיתם בדירה בהנחה, החל בהמתנה לקבלת היתר הבניה, עובר בלקיחת משכנתא וכלה בחתימה על החוזה ואכלוס הדירה:

השלב הארוך ביותר בתהליך הוא שלב ההמתנה לקבלת היתר הבניה. תהליך מתן היתר הבניה מתחיל ברגע זכייתו של קבלן פלוני במכרז ונמשך בד בבד עם פיתוח המגרש ומסירתו לקבלן שזכה. במידה שזכיתם בדירה לפני שקיבל הקבלן את היתר הבנייה, משרד השיכון יעדכן אתכם בנוגע להתקדמות תהליך קבלת ההיתר.

השלב הבא בתהליך הוא ככל הנראה השלב החשוב ביותר – מציאת מימון לדירה, או בשפה פשוטה – משכנתא. מטבע הדברים, זכייה בדירה במחיר מוזל תפתח בפניכם אפשרויות חדשות ותספק לכם מרחב תמרון פיננסי גדול יותר. אף על פי כן, סביר להניח שתצטרכו לקחת משכנתא על מנת לממן את רכישת הדירה, למרות ההנחה המשמעותית. לאור ההתפתחויות הבלתי פוסקות בענף המשכנתא, כיום חשוב יותר מאי פעם לקבל ייעוץ משכנתא איכותי ואמין, שיכול לחסוך לכם מאות אלפי שקלים.

לשיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

השלב האחרון, שהוא גם השלב המשמח ביותר, הוא שלב בחירת הדירה. במסגרת שלב זה, תקבלו הזמנה מהקבלן המקים לכנס הזוכים. לאחר הכנס, תזומנו לבחירת דירה וחתימה על חוזה הרכישה. יש להדגיש כי הזמן שיוקצה לכם לבחור את הדירה הוא ארבעים וחמש דקות בלבד. כמו כן, בחירת הדירה תיעשה בהתאם למלאי הקיים ולא ניתן יהיה לשנות את בחירתכם, אפילו אם זוכים אחרים יבטלו את השתתפותם. כמו כן, ראוי לציין כי במועד בחירת הדירה סביר להניח שתידרשו להפקיד מקדמה בסכום שייקבע על ידי משרד הבינוי והשיכון בעת עריכת ההגרלה (ככל הנראה כאלפיים שקלים), על חשבון תשלום הדירה. דמי המקדמה לא יוחזרו לזוכים שבחרו דירה במידה שהם יוסרו מהרישום או יבטלו את זכייתם.

השלב האחרון בתהליך הוא החתימה על חוזה הרכישה עם הקבלן. לאחר שתבחרו באחת הדירות, כל אחד מן הזוכים יופנה ע"י היזם לצורך חתימה על הסכם המכר, בתוך זמן שלא יעלה על 10 ימי עבודה. לבסוף, יש להדגיש כי ישנו איסור למכור דירה לצד שלישי שחל חמש שנים מהמועד שבו אוכלסה הדירה (מועד קבלת טופס 4) או שבע שנים מהמועד שבו נערכה ההגרלה, לפי המוקדם מביניהם.

פנייה לחברת משכנתא מנוסה תחסוך להם כסף וכאב ראש

כאמור לעיל, חלק אימננטי מהליך רכישת הדירה, גם במסגרת תוכנית דירה בהנחה וגם בכל רכישת דירה באשר היא, הוא המשכנתא, אותה מומלץ לרכוש דרך חברה מנוסה ומקצועית.

"משכנתא משתלמת" הוא משרד ותיק המתמחה במתן ייעוץ משכנתא אובייקטיבי ובלתי תלוי המתמחה ביצירת חיסכון מקסימלי לנוטלי משכנתאות בארץ בתחום הפרטי והעסקי. יועץ משכנתא מקצועי יידע לבחון את העסקה המדוברת ולהתאים את המשכנתא לצרכים הפיננסיים הפרטיקולריים שלכם.

מעבר לכך, בזכות ניסיונו הרב והיכרותו עם הגופים הפיננסיים השונים, ביכולתו של יועץ המשכנתאות להתמקח עם בנק המשכנתא על מנת להשיג ללקוחותיו הלוואת משכנתא בריבית מינימלית. ברי כי לא ניתן לקבל משכנתא בריבית אפסית, אולם מאחר שמנעד הריביות הנהוג כיום בשוק הוא רחב במיוחד ולאור הירידה המתמדת בשיעור הריבית במשק, יועץ משכנתא מנוסה יידע להשיג ריבית נמוכה ולחסוך לכם סכומי כסף רבים שיוכלו להגיע לעשרות ואף למאות אלפי שקלים לאורך השנים.

לאור העובדה שתמהיל משכנתא צריך להיות ייחודי ולהתאים לצרכיו הפיננסיים של כל לקוח ולקוח, תוכנית משכנתא שמתאימה ללווה אחד עלולה להיות הרסנית עבור לווה אחר. לכן, אנו ממליצים לכם לפנות לחברת ייעוץ משכנתא המורכבת מאנשי צוות מנוסים ויסודיים, שבאמתחתם הידע המקצועי הנדרש על מנת להשיג עבור לקוחותיהם משכנתא בתנאים המשתלמים ביותר.

אבי יוסופוב - יועץ משכנתאות
אבי יוסופוב - יועץ משכנתאות

אבי יוסופוב, יועץ משכנתאות והבעלים של "משכנתא משתלמת". בעל 2 תארים אקדמאיים וניסיון של למעלה מ- 12 שנים כיועץ משכנתאות. אבי הגיע מתוך המערכת הבנקאית, ועד היום ניהל מעל 4000 משכנתאות במרוצת השנים. אבי מכהן כחבר הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות ויו"ר ועדת מחוזות ההתאחדות.

לשיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
צרו איתנו קשר
close slider

פרטי התקשרות

מלאו את פרטי ההתקשרות ואנו נחזור אליכם בהקדם.

משכנתא משתלמת

תודה שפניתם אלינו

אחד מנציגינו יצרו אתכם קשר בהקדם

רוצים לקבל הצעת מחיר משתלמת במיוחד
לביטוח משכנתא?
מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

משכנתא משתלמת
כבר הולכים?

הניסיון והמקצועיות שלנו בתחום המשכנתאות שווים לכם מאות אלפי שקלים!

אז, מוכנים להתחיל לחסוך במשכנתא שלכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!