מה זה משכנתא בלון והאם יועץ משכנתאות יכול לעזור לכם איתה?

ייעוץ משכנתאות » מאמרים » מה זה משכנתא בלון והאם יועץ משכנתאות יכול לעזור לכם איתה?

תוכן עניינים

אם אתם עומדים בפני רכישה של נכס חדש אתם קרוב לוודאי בודקים את מקורות המימון שיש ברשותכם על מנת שתוכלו להמציא את הסכום הנדרש כדי לסגור את העסקה. סביר להניח שאתם מתייעצים עם חברים ובני משפחה, מבררים ברשת ובודקים מה האלטרנטיבות העומדות לרשותכם.

אם במהלך החיפושים נתקלת במונח משכנתא בלון, אנחנו כאן כדי לעזור לכם להבין האם היא באמת רלוונטית עבורכם, ובמידה וכן, כיצד תוודאו שאתם לוקחים אותה בתנאים הטובים ביותר.

לפני הכול נבין מה זה משכנתא בלון.

אתם עומדים בפני רכישת נכס כדי לשפר דיור, יש בידכם רק את הנכס הנוכחי שעדיין לא נמכר ואין לכם הון עצמי נוסף, אם המשכנתא הקיימת אינה תופסת 50% משווי הנכס הקיים ניתן לקבל הלוואת בלון כדי לשלם למוכר של הנכס החדש שתיפרע כשאתם תמכרו את הבית הקיים שלכם.

למעשה אתם לוקחים משכנתא בלון הנקראת גם הלוואת גישור שהיא הלוואה לזמן קצר, וברגע שאתם מממשים את המכירה של הנכס הקיים ומקבלים את הכסף, אתם למעשה פורעים את המשכנתא. בניגוד למשכנתא רגילה בה אנחנו מדברים על מסלולים של עשרות שנים קדימה, משכנתא בלון היא משכנתא שיש לקחת רק כאשר אתם יודעים בוודאות כי בסיום המועד הקצר תצליחו להעמיד לרשותכם את כל הסכום הנדרש ממכירת הנכס הקיים.

אף על פי שמדובר במשכנתא בלון, מכיוון שמדובר בהלוואה לטווח קצר נשמעת לכם על הנייר ״קלה״ יותר, אין להקל בשום אופן ראש בתנאים במו״מ שמנהלים עם הבנק. על מנת להבטיח את עתידכם ואת היכולת שלכם להחזיר בוודאות את המשכנתא, חשוב מאוד להתייעץ מראש עם יועצי משכנתאות שיכולו לשבת ולנתח אתכם את כל הנתונים הדרושים.

אז מה תפקידם של יועצות ויועצי המשכנתא בקיום המשא ומתן מול הבנק על משכנתא בלון?

כדי להבין במה יוכלו לעזור יועצות ויועצי המשכנתא שלנו כשמדובר על משכנתא בלון, יש לעמוד על מספר אפשרויות לקחת את ההלוואה.

הסוג הראשון שניתן לקחת בו משכנתא בלון נקרא "משכנתא בלון מלא", ההלוואה מאופיינת בכך שבמועד הפירעון מחזירים את הקרן ואת הריבית במקביל, בתשלום אחד, בסוף תקופת ההלוואה. במקרה של משכנתא בלון מלא לרוב תקופת ההלוואה שהבנקים השונים מאפשרים נעה בין חצי שנה ועד לשנתיים.

התצורה השנייה בה ניתן לקחת משכנתא בלון נקראת "משכנתא בלון חלקי". בתצורה זו, את ריבית ההלוואה נדרש לשלם בתשלומים חודשיים, ואת הקרן פורעים בתשלום אחד, במועד סוף תקופת ההלוואה. כשמדובר על משכנתא בלון חלקי לרוב יאפשרו רוב הבנקים תקופת זמן של שנתיים עד חמש שנים.

כמובן, שבין הבנקים השונים יש שינויים בתנאים שבהם הם נותנים את ההלוואה, ועל כן כדי לראות היכן תוכלו לקבל את התצורה המתאימה לכם יותר, בתנאים הטובים ביותר, מומלץ להגיע לייעוץ אישי אשר יתייחס לתנאים הזמינים במועד לקיחת ההלוואה הרצוי על ידכם.

כפי שניתן לראות, בשני האופנים את הקרן יהיה עליכם לפרוע בתשלום אחד, כלומר תשלום חד פעמי של כמה מאות אלפי שקלים, וזאת בהתאם לתנאים שבגינה בדרך כלל לוקחים את המשכנתא – צורך בהון נזיל מיידית בטרם תצליחו למכור את הנכס הקיים כרגע ברשותכם. לכן הדגש בבחירת סוג הלוואת הבלון שתטיב עמכם תהיה תלויה באופן שבו תשלמו את הריבית.

החזרת הריבית בהחזר חודשי עדיפה כיוון שכך היא איננה גדלה ומצטברת על ידי ריבית דה ריבית לאורך תקופת ההלוואה, אולם מנגד, למי שמעדיף לסיים עם זה כמה שיותר מהר הלוואת בלון מלא תהיה עדיפה לעיתים אפילו מבחינת השקט הנפשי והידיעה שהבית עומד לרשותכם. את שני המסלולים ניתן להצמיד או לא להצמיד למדד, וגם בעניין זה ישנם הבדלים בין בנק לבנק.

רק לאחר שתהיה בידכם תכנית פעולה ראשונית, מומלץ שתיגשו בעזרת היועץ יחדיו אל הבנק ותנהלו את המשא ומתן שישיג לכם את התנאים הטובים ביותר

אבי יוסופוב

אבי יוסופוב

אבי יוסופוב, יועץ משכנתאות והבעלים של "משכנתא משתלמת". יעוץ משכנתאות וליווי פיננסי. נמצא בתחום מעל ל 12 שנים, הגיע מתוך המערכת הבנקאית. דרכו עברו מעל ל 4000 משכנתאות במהלך השנים. בעל 2 תארים אקדמאיים. כיום מכהן כחבר הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות ויו"ר ועדת מחוזות ההתאחדות.

לשיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

צרו איתנו קשר
close slider

פרטי התקשרות

מלאו את פרטי ההתקשרות ואנו נחזור אליכם בהקדם.

רוצים לקבל הצעת מחיר משתלמת במיוחד
לביטוח משכנתא?
מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

משכנתא משתלמת

תודה שפניתם אלינו

אחד מנציגינו יצרו אתכם קשר בהקדם

משכנתא משתלמת

כבר הולכים?

הניסיון והמקצועיות שלנו בתחום המשכנתאות שווים לכם מאות אלפי שקלים!

אז, מוכנים להתחיל לחסוך במשכנתא שלכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

דילוג לתוכן