מה היתרונות במחיר למשתכן ומה החסרונות?

ייעוץ משכנתאות » מאמרים » מה היתרונות במחיר למשתכן ומה החסרונות?

תוכן עניינים

בשנים האחרונות חלה עלייה של כ – 133% בשוק הנדל"ן הישראלי, מה שמקשה על זוגות רבים לרכוש את דירתם הראשונה. היו אין ספור מחאות בנושא, אך רק בשנים האחרונות התחלנו לראות מעשים בפועל מטעם הממשלה. אחד הפרויקטים עליהם לקחה הממשלה לקדם הוא פרויקט מחיר למשתכן.

מה זה בעצם מחיר למשתכן?

תוכנית דיור / מחיר למשתכן היא תוכנית אשר ייעודה המרכזי הוא להוזיל את מחירי הדירות עבור קהלים גדולים שלא יכלו לרכוש אותם, לדוגמא: זוגות צעירים. זוגות צעירים רבים העדיפו לעזוב את מדינת ישראל ולהגר אל מדינות אחרות במטרה לחיות חיים שלווים וזולים יותר שם, שר האוצר בהובלה דאז של משה כחלון בשיתוף של משרד הבינוי והשיכון החליטו להקים פרויקט בו ימכרו דירות בהנחה משמעותית שעלולה להגיע לכמה מאות אלפי שקלים.

כתוצאה מכך הממשלה מכרה לקבלנים ויזמים קרקעות בסבסוד שהגיע עד ל – 85%!, בוצעו מכרזים רבים בהם כל קבלן ויזם נתן את הצעת המחיר שלו על דירה וכך נבחרו יזמים וקבלנים אשר יכולים לספק את הדירות במחיר זול. כמו כן, רוכשי הדירות נהנו גם משיפור בתנאי משכנתאות, הון עצמי ועוד.

מחיר למשתכן – לא הכל זוהר

כאשר אנו מדברים על משכנתא במחיר למשתכן אנו נוטים לחשוב שמדובר בפרויקט מלא ביתרונות, אך כמו בכל דבר בחיים יש גם חסרונות רבים הנראים לעין.

  1. אין מספיק מידע – למעשה, אתם חיים בערפל. אתם מכניסים את עצמכם לתוך מכרז כאשר אין שום אינדיקציה לאיך זוכים בהגרלה ואם תזכו. לאחר שזכיתם לא תוכלו לבחור את הדירה מתוך מגוון גדול אלא יבחרו אותו בשבילכם – לא תוכלו לדעת איפה הדירה ממוקמת, באיזה שכונה, איזו עיר, מה הוא גודלה של הדירה, מפרט הדירה ועוד. תחום קצת אפור ומקשה לדעתנו על זוגות צעירים שעומדים להתחייב על דירה שכזו לכל החיים.
  2. 2. לפעמים תוציאו יותר ממה שחשבתם – אין אינדיקציה למתי אתם תקבלו את הדירה שלכם, פרויקט נדל"ן עשוי לקחת זמן ועלול להגיע ל10 שנים, מה שקצת מקשה עליכם מאחר ותצטרכו לשלם גם החזרי משכנתא וגם תשלומי שכירות על הדירה בה אתם חיים מדי חודש. קצת בקבוק בלי פקק.
  3. 3. ירידת ערך הדירות – אחד מהחוקים אותה מקנה המדינה בעת רכישה בתוכנית מחיר למשתכן הוא איסור החמש שנים. כל הזוכים מתחייבים שלא למכור את דירתם ב – 5 שנים הראשונות, מאחר ואנו מדברים על זוגות צעירים שסיכוי סביר שיעדיפו למכור את הדירה בה זכו על מנת לקנות דירה חדשה באזור טיפה יותר מרכזי, חוק זה קצת מפלה. עם הזמן והשחיקה יורד גם ערך הדירה.
  4. פיקוח לקוי – את פרויקט מחיר למשתכן מנהלת חברה אחרת אשר משמשת כגוף האחראי על חוזים ובנייה. יש עומס והיצע עמוס על החברה המפקחת, מאחר ומדובר בחברה אחת אנו רואים כבר היום כשלים רבים – יזמים וקבלנים רבים אשר לא עומדים בתנאי המרכז.

מחיר למשתכן – יתרונות

את היתרונות שמרנו לסוף, גם למחיר למשתכן יש יתרונות רבים לזוגות צעירים אשר מעוניינים ברכישת דירתם הראשונה.

  1. מחירי הנדלן – מחירי הנדל"ן משנה לשנה מזנקים בקצב מטורף, מה שכמובן מקשה על זוגות רבים בלקיחת משכנתא או רכישת דירה. פרויקט מחיר למשתכן הוא אלטרנטיבה נהדרת עבורם.
  2. חיסכון של מאות אלפי שקלים – בעזרת התוכנית זוגות צעירים רבים יוכלו לרכוש דירה ולהגיע לחיסכון של עד מאות אלפי שקלים, בנוסף דרך תוכנית זו גם מחירי הדירות יורדים משמעותית.
  3. הטבות במשכנתא – תוכנית זו נותנת גם את האפשרות למשכנתאות מסובסדות ובתנאים נוחים, גם במצבים של הון עצמי נמוך מאוד!

 

 

אבי יוסופוב

אבי יוסופוב

אבי יוסופוב, יועץ משכנתאות והבעלים של "משכנתא משתלמת". יעוץ משכנתאות וליווי פיננסי. נמצא בתחום מעל ל 12 שנים, הגיע מתוך המערכת הבנקאית. דרכו עברו מעל ל 4000 משכנתאות במהלך השנים. בעל 2 תארים אקדמאיים. כיום מכהן כחבר הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות ויו"ר ועדת מחוזות ההתאחדות.

לשיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

צרו איתנו קשר
close slider

פרטי התקשרות

מלאו את פרטי ההתקשרות ואנו נחזור אליכם בהקדם.

רוצים לקבל הצעת מחיר משתלמת במיוחד
לביטוח משכנתא?
מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

משכנתא משתלמת

תודה שפניתם אלינו

אחד מנציגינו יצרו אתכם קשר בהקדם

משכנתא משתלמת

כבר הולכים?

הניסיון והמקצועיות שלנו בתחום המשכנתאות שווים לכם מאות אלפי שקלים!

אז, מוכנים להתחיל לחסוך במשכנתא שלכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

דילוג לתוכן