מחיר למשתכן מה חשוב לדעת

ייעוץ משכנתאות » מאמרים » מחיר למשתכן מה חשוב לדעת

תוכן עניינים

על פניו, זכייה בפרויקט "המחיר למשתכן" נשמעת כמו החלום הגדול של זוגות צעירים רבים בישראל, שאין להם את היכולות הכלכליות לרכוש דירות במחירי שוק רגילים.
אך בחינה מעמיקה של נתוני הפרויקטים מעמידה סימני שאלה רבים ויותר מכך, השאלה, "האם כדאי לנו בכלל להיכנס לזה" עולה מיד.

בואו נשמור על אופטימיות…

זכיתם? מעולה. עכשיו נשאלת השאלה מה אתם באמת צריכים לעשות כדי לנצל את ״ההטבה״ בתנאים הטובים ביותר, ולשמור על האינטרס שלכם.

הנה מספר דברים שחשוב מאוד לשים אליהם לב:

• הון עצמי – אחד המרכיבים החשובים ביותר הוא ההון העצמי, אותו סכום שחסכתם לטובת רכישת הנכס הראשון שלכם. אם ברכישה רגילה אתם צריכים לגייס 25% משווי העסקה כדי לצאת לדרך, הרי ש"במחיר למשתכן" אתם צריכים להעביר מינימום של 100,000 ש״ח לקבלן. על פניו זה נשמע מעולה, שכן לא תצטרכו להעביר סכום עצום ותוכלו להסתפק בשלב ראשון בהון עצמי נמוך יחסית.
יותר מזה, במקרים מסוימים גם תוכלו לקבל משכנתא מהבנק בגובה של 90% ואפילו מעט יותר, נשמע טוב נכון?

אז זהו.. שלא!

למה לא?

ככל ששיעור המימון שתיקחו מהבנק יהיה גבוה יותר, כך הריביות יהיו גבוהות יותר (הסיכון של הבנק עולה ואיתו גם עולות הריביות), וכך גם החזרי המשכנתא החודשיים ובסה"כ הכללי יהיו גבוהים יותר!

• מדד תשומות הבניה – כאשר רוכשים דירה חדשה אשר נמצאת בבניה, יתרת החוב לקבלן מוצמדת למדד תשומות הבניה שהוא, מדד המודד את השינויים החלים על מחירי החומרים אותם הקבלנים רוכשים לצורך הבניה.
אם בכל עסקה רגילה אחרת מדד תשומות הבניה יחול מרגע חתימת החוזה, חשוב לדעת כי ב"מחיר למשתכן" חישוב התשומות נעשה מרגע זכייתו של הקבלן במכרז ולא מרגע חתימתכם על חוזה הרכישה!!!

כלומר במידה ויש לכם הון עצמי לצורך ההשקעה הזו, קחו בחשבון שאותם סכומים שאתם צריכים להעביר לקבלן ישתנו וככל שמדד תשומות הבניה יעלה, כך חובכם לקבלן יעלה.

חשוב להיערך בהתאם ומראש!

לכן, בהגרלות של מחיר למשתכן חשוב לבדוק היטב האם לפרויקט יש ליווי בנקאי. במידה וכן לרוב, תוכלו להעביר את רוב הכסף לקבלן (מותנה בהסכמת הקבלן) ובכך להימנע מתשלומים נוספים של מדד תשומות הבניה ויותר מכך, ריביות המשכנתא שעליהן סגרתם עם הבנק ישמרו לכם וייקבעו לכם ברגע שחרור הכספים לחשבון הליווי!

אך במידה ואין ליווי בנקאי, את הכסף תשלמו לקבלן בהתאם להתקדמות הבניה, ריביות המשכנתא לא יישמרו שכן המרווחים נשמרים לתקופה של 24 יום בלבד, ואתם תאלצו לשאת בעלויות של תשומות הבנייה במידה והמדד יעלה.

לכן, אם זכיתם באחר הפרויקטים של "המחיר למשתכן", הצטיידו באנשי המקצוע הנכונים שילוו אתכם בתהליך ויעזרו לכם להימנע מטעויות שיעלו הרבה מאוד כסף וזאת ע"י תכנון פיננסי נכון הן של תשלומי ההון העצמי והן של כספי המשכנתא.

אבי יוסופוב

אבי יוסופוב

אבי יוסופוב, יועץ משכנתאות והבעלים של "משכנתא משתלמת". יעוץ משכנתאות וליווי פיננסי. נמצא בתחום מעל ל 12 שנים, הגיע מתוך המערכת הבנקאית. דרכו עברו מעל ל 4000 משכנתאות במהלך השנים. בעל 2 תארים אקדמאיים. כיום מכהן כחבר הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות ויו"ר ועדת מחוזות ההתאחדות.

לשיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

צרו איתנו קשר
close slider

פרטי התקשרות

מלאו את פרטי ההתקשרות ואנו נחזור אליכם בהקדם.

רוצים לקבל הצעת מחיר משתלמת במיוחד
לביטוח משכנתא?
מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

משכנתא משתלמת

תודה שפניתם אלינו

אחד מנציגינו יצרו אתכם קשר בהקדם

משכנתא משתלמת

כבר הולכים?

הניסיון והמקצועיות שלנו בתחום המשכנתאות שווים לכם מאות אלפי שקלים!

אז, מוכנים להתחיל לחסוך במשכנתא שלכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

דילוג לתוכן