משכנתא פנסיונית או משכנתא הפוכה? מה ההבדלים?

ייעוץ משכנתאות » מאמרים » משכנתא פנסיונית או משכנתא הפוכה? מה ההבדלים?

תוכן עניינים

מרבית האנשים שפונים לבנק או ליועץ משכנתא על מנת לקחת משכנתא נתקלים בקשיים משמעותיים בהתמצאות בעולם המושגים הפיננסי. אחת הדוגמאות הנפוצות לבלבול בקרב נוטלי משכנתאות היא הקונספציה השגויה לפיה משכנתא פנסיונית ומשכנתא הפוכה הן אותו מוצר. הבלבול בנושא ברור – המדובר בשני מסלולי משכנתא שנועדו עבור בני הגיל השלישי, ומציעים ללווים להשתמש בסכום כסף כיום ולשלם עליו בעתיד. אף על פי כן, ישנם הבדלים רבים בין שני המוצרים, אשר מומלץ להכיר עוד לפני שפונים לבנק.

מהם ההבדלים המרכזיים בין משכנתא הפוכה לבין משכנתא פנסיונית?

  • תקופת ההלוואה – משכנתא פנסיונית ניתנת לתקופה של חמש עשרה שנים. לעומת זאת, משכנתא הפוכה מהווה הלוואה לכל החיים.
  • שווי הנכס – בניגוד למשכנתא פנסיונית, שבה אין חשיבות לשוויו של הנכס הממושכן, משכנתא הפוכה דורשת שווי נכס מינימלי. שווי הנכס המינימלי הינו כמיליון ₪ .
  • עמלות היוון ועמלות פירעון – הן עמלות היוון והן עמלות פירעון נחשבות למעין קנסות בתחום המשכנתא. דהיינו, במידה שאתם מעוניינים לשלם את יתרת קרן המשכנתא ולסלק את המשכנתא לפני מועד הפירעון, במקרים רבים ידרשו מכם הבנקים לשלם עמלון היוון ועמלות פירעון. כאן גם טמון אחד מההבדלים המשמעותיים ביותר בין משכנתא פנסיונית לבין משכנתא הפוכה. בעוד שבמשכנתא הפוכה לא קיימות עמלות היוון ועמלות פירעון, כך שניתם לשלם את הקרן ואת יתרת הריבית לכל אורך חיי המשכנתא, משכנתא פנסיונית כרוכה לא פעם בעמלות פירעון.
  • טווח ההלוואה – משכנתא הפוכה מציבה סף תחתון ורף עליון לסכום הכסף שהיא מאפשרת ללווה למשוך. לעומת זאת, משכנתא פנסיונית אינה מגבילה את סכומי המשיכה המינימליים והמקסימליים.
  • בחינת אשראי – משכנתא פנסיונית נלקחת מבנק. לכן, היא תהא כפופה לנהלים השונים של בנק ישראל העוסקים ביכולת החזר ערבות או דוח ריכוז נתונים מלא. לעומת זאת, משכנתא הפוכה אינה מצריכה לבחון את יכולת ההחזר של הלווה.
  • גילם של הלווים – במשכנתא הפוכה, גיל הלווה מהווה פקטור משמעותי, מפני שאחוז המימון שהבנק יספק תלוי בצורה ישירה בגילו של הלווה. כלומר, ככל שהלווה מבוגר יותר, כך גוברים הסיכויים שהוא יקבל מימון בשיעור גבוה יותר. כמו כן, הגיל המינימלי של הלווה צריך להיות שישים.
  • מעמדם של הילדים – במשכנתא פנסיונית ילדיהם של הלווים נחשבים לערבים להלוואה. לעומת זאת, במשכנתא הפוכה ילדיהם של הלווים אינם נחשבים לערבים אלא רק לשותפים לתהליך.
  • דרך קבלת הכספים – עד לאחרונה היה ניתן במשכנתא הפוכה לתת ללווה למשוך סכום חד פעמי בלבד. לעומת זאת, משכנתא פנסיונית איפשרה ללווה לקבל תמורתה קצבה חודשית אך גם כאן, נכון להיום ב 2 המוצרים הללו ניתן לקבל קצבה חודשית.

לסיכום

לסיכום, למרות קווי הדמיון בין משכנתא פנסיונית לבין משכנתא הפוכה, המדובר במכשירים פיננסיים נפרדים הכוללים מאפיינים שונים בתכלית.

אודות משכנתא משתלמת

משכנתא משתלמת הוא משרד ותיק המתמחה בתחום המשכנתאות. לאורך שנות פעילותנו צברנו ניסיון במתן ייעוץ משכנתא בלתי תלוי ואובייקטיבי, תוך שאיפה ליצירת חיסכון מקסימלי עבור נוטלי משכנתאות בישראל ומחוצה לה, הן בתחום הפרטי והן במסגרת העסקית. משרדנו הוקם על ידי אבי יוסופוב, אשר קנה מעמד של יועץ משכנתאות ותיק ומוערך, הודות לעברו הפיננסי העשיר ולרזומה ארוך של לקוחות ממליצים. משרדנו חרט על דגלו להנגיש את תורת החיסכון ללקוחות כלל הבנקים, בתחום המשכנתאות בפרט ובכלכלת המשפחה בכלל. מתלבטים איזו מן המשכנתאות מתאימה לכם? צרו קשר עוד היום!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
mymadkce_admin

mymadkce_admin

לשיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

Related Posts

None found

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
צרו איתנו קשר
close slider

פרטי התקשרות

מלאו את פרטי ההתקשרות ואנו נחזור אליכם בהקדם.

רוצים לקבל הצעת מחיר משתלמת במיוחד
לביטוח משכנתא?
מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

משכנתא משתלמת

תודה שפניתם אלינו

אחד מנציגינו יצרו אתכם קשר בהקדם

משכנתא משתלמת

כבר הולכים?

הניסיון והמקצועיות שלנו בתחום המשכנתאות שווים לכם מאות אלפי שקלים!

אז, מוכנים להתחיל לחסוך במשכנתא שלכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

דילוג לתוכן